بیوگرافی باب مارلی + لیست آهنگ‌های او

ارائه دهنده خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی

بیوگرافی باب مارلی + لیست آهنگ‌های او

باب مارلی خواننده، نوازنده و ترانه‌سرای جامائیکایی به‌عنوان سفیر موسیقی رگی در جهان خدمت کرد و در طول دوران حرفه‌ای خود بیش از 20 میلیون آلبوم به فروش رساند. این مقاله از مجله جوان ایرانی را به باب مارلی و آهنگ‌های او اختصاص داده‌ایم. در سال 1963 باب مارلی و دوستانش Wailing Wailers را تشکیل دادند. شکست بزرگ Wailers در سال 1972 زمانی رخ داد که آن‌ها با Island Records قرارداد بستند. مارلی در طول دوران حرفه‌ای خود بیش از 20میلیون رکورد فروخت و او را به اولین ستاره بین‌المللی تبدیل کرد که از جهان به‌اصطلاح جهان سوم بیرون آمد.

بیوگرافی باب مارلی
بیوگرافی باب مارلی
مارلی که در 6 فوریه 1945 در پریش سنت آن جامائیکا به دنیا آمد، به معرفی موسیقی رگی به جهان کمک کرد و تا به امروز یکی از محبوب‌ترین هنرمندان این ژانر باقی‌مانده است. پسر یک مادر نوجوان سیاه‌پوست و پدر بسیار بزرگ‌تر سفیدپوست، سال‌های اولیه زندگی‌اش را در پریش سنت آن، در دهکده روستایی معروف به ناین مایلز گذراند. یکی از دوستان دوران کودکی او در سنت آن نویل “بانی” اوریلی لیوینگستون بود. با حضور در یک مدرسه، این دو عشق مشترک به موسیقی داشتند. بانی از مارلی الهام گرفت تا نواختن گیتار را بیاموزد. مارلی که در اواخر دهه 1950 به کینگستون رسید، در ترنچ تاون، یکی از فقیرترین محله‌های شهر زندگی می‌کرد. او در فقر دست‌وپنجه نرم کرد، اما الهام‌بخش موسیقی اطرافش بود. ترنچ تاون تعدادی نوازنده موفق محلی داشت و موتاون جامائیکا به‌حساب می‌آمد. صداهایی از ایالات‌متحده نیز از طریق رادیو و جوک باکس‌ها پخش می‌شد. مارلی هنرمندانی مانند ری چارلز ، الویس پریسلی ، Fats Domino و Drifters را دوست داشت. مارلی و لیوینگستون بیشتر وقت خود را به موسیقی اختصاص دادند. مارلی تحت هدایت جو هیگز روی بهبود توانایی‌های خود در خوانندگی کار کرد. او یکی دیگر از شاگردان هیگز، پیتر مک اینتاش (بعدها پیتر توش) را ملاقات کرد که نقش مهمی در حرفه مارلی ایفا کرد.

گروه موسیقی ویلرز
گروه موسیقی ویلرز
لسلی کنگ، یک تهیه‌کننده موسیقی محلی، آواز مارلی را دوست داشت و از او خواست چند تک آهنگ را ضبط کند، که اولین آن‌ها “Judge Not” بود که در سال 1962 منتشر شد. درحالی‌که او به‌عنوان یک هنرمند انفرادی خوب عمل نکرد، مارلی با پیوستن به نیروهایش موفق شد. در سال 1963، مارلی، لیوینگستون و مک اینتاش، Wailing Wailers را تشکیل دادند. اولین تک آهنگ آن‌ها، “Simmer Down” در ژانویه 1964 به صدر جدول جامائیکا رسید. در این زمان، گروه شامل جونیور بریتویت، بورلی کلسو و چری اسمیت نیز بود. این گروه در جامائیکا بسیار محبوب شد، اما ازنظر مالی با مشکل مواجه شدند. Braithewaite، کلسو و اسمیت گروه را ترک کردند. اعضای باقی‌مانده برای مدتی از هم دور شدند. مارلی به ایالات‌متحده رفت، جایی که مادرش اکنون در آنجا زندگی می‌کرد. بااین‌حال، قبل از رفتن، در 10 فوریه 1966 با ریتا اندرسون ازدواج کرد. پس از هشت ماه، مارلی به جامائیکا بازگشت. او دوباره با لیوینگستون و مک اینتاش متحد شد و Wailers را تشکیل داد. در حوالی این زمان، مارلی جنبه معنوی خود را بررسی می‌کرد و علاقه فزاینده‌ای به جنبش راستافاریان پیدا می‌کرد. هم‌ مذهبی و هم سیاسی، جنبش راستافاریان در جامائیکا در دهه 1930 آغاز شد و اعتقادات خود را از منابع بسیاری، ازجمله مارکوس گاروی ، ملی‌گرای جامائیکایی، عهد عتیق و میراث و فرهنگ آفریقایی آن‌ها استخراج کرد. برای مدتی در اواخر دهه 1960، مارلی با خواننده پاپ جانی نش کار کرد. نش با آهنگ «Stir It Up» مارلی موفق به کسب موفقیت جهانی شد. The Wailers همچنین با تهیه‌کننده لی پری در این دوره کار کرد. برخی از آهنگ‌های موفق آن‌ها با هم “Trench Town Rock”، “Soul Rebel” و “چهارصد سال” بودند.The Wailers در سال 1970 دو عضو جدید اضافه کردند: بیسیست استون “مرد خانواده” بارت و برادرش، درامر کارلتون “کارلی” بارت. سال بعد، مارلی با جانی نش بر روی یک موسیقی متن فیلم در سوئد کار کرد.

شکست بزرگ
شکست بزرگ
Wailers در سال 1972 زمانی که با Island Records که توسط کریس بلکول تأسیس‌شده بود قرارداد بستند، شکست بزرگ خود را تجربه کردند. برای اولین بار، این گروه برای ضبط یک آلبوم کامل وارد استودیو شد. نتیجه فیلم تحسین‌شده Catch a Fire بود. برای حمایت از این رکورد، Wailers در سال 1973 تور بریتانیا و ایالات‌متحده را برگزار کردند و به‌عنوان یک بازیگر افتتاحیه برای Bruce Springsteen و Sly & the Family Stone اجرا کردند. در همان سال، گروه دومین آلبوم کامل خود را با نام Burnin’ منتشر کرد که شامل آهنگ موفق “I Shot the Sheriff” بود. اریک کلاپتون، اسطوره راک ، کاور این آهنگ را در سال 1974 منتشر کرد و این آهنگ به یک موفقیت شماره 1 در ایالات‌متحده تبدیل شد. قبل از انتشار آلبوم بعدی خود، Natty Dread در سال 1975 ، دو نفر از سه Wailers اصلی گروه را ترک کردند. مک اینتاش و لیوینگستون تصمیم گرفتند به ترتیب به‌عنوان پیتر توش و بانی ویلر شغل انفرادی را دنبال کنند. Natty Dread برخی از تنش‌های سیاسی جامائیکا بین حزب ملی خلق و حزب کارگر جامائیکا را منعکس می‌کند. گاهی اوقات به دلیل این درگیری‌ها خشونت‌ها بالا می‌گرفت. “موسیقی شورشی (ساعت 3 بلوک جاده)” از تجربه خود مارلی الهام گرفته‌شده بود که یک‌شب قبل از انتخابات ملی 1972 توسط اعضای ارتش متوقف شد و “انقلاب” توسط بسیاری به‌عنوان تأیید مارلی برای PNP تعبیر شد. برای تور بعدی خود، Wailers با I-Threes، یک گروه زن که اعضای آن شامل مارسیا گریفیث، جودی موات و همسر مارلی، ریتا بودند، اجرا کردند. این گروه که اکنون باب مارلی و ویلرز نامیده می‌شود، تورهای زیادی برگزار کرد و به افزایش محبوبیت رگی در خارج از کشور کمک کرد. در بریتانیا در سال 1975، آن‌ها اولین ضربه 40 برتر خود را با “No Woman, No Cry” به ثمر رساندند. مارلی که قبلاً یک ستاره بسیار تحسین‌شده در زادگاهش جامائیکا بود، در راه تبدیل‌شدن به یک نماد بین‌المللی موسیقی بود. او در سال 1976 با آلبوم ارتعاش رستامان در جدول موسیقی ایالات‌متحده قرار گرفت. یکی از آهنگ‌ها به‌عنوان بیانی از ارادت او به ایمان و علاقه‌اش به تغییرات سیاسی برجسته است: “جنگ”. اشعار این آهنگ از سخنرانی هایله سلاسی، امپراتور اتیوپی در قرن بیستم که به‌عنوان نوعی رهبر معنوی در جنبش راستافاریان دیده می‌شود، گرفته‌شده است. این آهنگ یک فریاد نبرد برای آزادی از ظلم و ستم، آفریقای جدید را موردبحث قرار می‌دهد، آفریقایی که سلسله‌مراتب نژادی اعمال‌شده توسط حکومت استعماری را ندارد.

سیاست و تلاش برای ترور
تلاش برای ترور باب مارلی
مارلی در جامائیکا همچنان به‌عنوان حامی حزب ملی خلق شناخته می‌شد و نفوذ او در سرزمین مادری‌اش به‌عنوان تهدیدی برای رقبای PNP تلقی می‌شد. این ممکن است منجر به سوءقصد به مارلی در سال 1976 شده باشد. گروهی از مردان مسلح در شب 3 دسامبر 1976، دو روز قبل از اجرای کنسرت برنامه‌ریزی‌شده در پارک قهرمانان ملی کینگستون، به مارلی و ویلرها درحالی‌که مشغول تمرین بودند، حمله کردند. یک گلوله به جناغ و عضله دو سر مارلی اصابت کرد و گلوله دیگری به سر همسرش ریتا اصابت کرد. خوشبختانه، مارلی ها آسیب جدی ندیدند، اما مدیر دان تیلور آن‌قدر خوش‌شانس نبود. تیلور برای نجات جانش مجبور به عمل جراحی شد. انگیزه پشت حمله هرگز آشکار نشد.
معنی باب مارلی
خواننده و ترانه‌سرای جامائیکایی که به محبوبیت موسیقی رگی کمک کرد . گروه او باب مارلی و وایلرها نام داشت. او یک رستافاری بود و موهایش را دره می‌پوشید . آهنگ‌های او که شامل No Woman، No Cry و Redemption Song می‌شود ، اغلب پیامی سیاسی دارند.
لیست زیر فهرستی از آهنگ‌های باب مارلی است:
400 Years
Acoustic Medley
Adam And Eve
Africa Unite
African Herbsman
All Day All Night
All In One
Ambush In The Night
Amen
Baby We’ve Got A Date (rock It Baby)
Babylon System
Back Out
Bad Card
Bend Down Low
Blackman Redemption
Brain Washing
Brand New Second Hand
Buffalo Soldier
Burnin’ And Lootin’
Bus Dem Shut (pyaka)
Caution
Chances Are
Chant Down Babylon
Cheer Up
Coming In From The Cold
Comma Comma
Concrete Jungle
Could You Be Loved
Craven Choke Puppy
Crazy Baldheads
Crisis
Cry To Me
Dewdrops
Do It Twice
Don’t Rock The Boat
Donna
Dreamland
Duppy Conqueror
Easy Skanking
Exodus
Forever Loving Jah
Freedom Time
Fussing And Fighting
Get Up, Stand Up
Give Thanks And Praises
Gonna Get You
Good Lovin Feat. Lauren Hill
Guava Jelly
Guiltiness
Hallelujah
Hammer
High Tide Or Low Tide
How Many Times
Hypocrites
I Am Going Home
I Can See Clearly
I Know
I Know A Place
I Made A Mistake
I Shot The Sheriff
I’m Hurting Inside
I’m Still Waitin’
Iron Lion Zion
Is This Love
It Hurts To Be Alone
Jah Live
Jailhouse
Jammin’
Johnny Was
Judge Not
Jump Nyabinghi
Kaya
Keep On Moving
Kinky Reggae
Let Him Go
Lick Samba
Lively Up Yourself
Looking Your Big Brown Eyes
Love And Affection
Melow Mood
Midnight Ravers
Misty Morning
Mix Up, Mix Up
Mr Brown
Mr. Chatterbox
My Cup
Natty Dread
Natural Mystic
Night Shift
No More Trouble
No Sympathy
No Woman No Cry
One Cup Of Coffee
One Drop
One Dub
One Foundation
One Love
Ornerstone
Pass It On
Pimper’s Paradise
Positive Vibration
Punky Reggae Party
Put It On
Rainbow Country
Rasta Man Chant
Rastaman Live Up!
Rat Race
Real Situation
Rebel Music (3 O’clock Roadblock)
Redder Than Red
Redemption Song
Revolution
Ride Natty Ride
Riding High
Rock It Baby
Rocking Steady
Roots
Roots Rock Reggae
Running Away
Satisfy My Soul
Satisfy My Soul Jah Jah
Screw Face
She’s Gone
Shock Of Mighty
Simmer Down
Slave Driver
Small Axe
Smile Jamaica
Smoke 2 Joints
So Jah Seh
So Much Things To Say
So Much Trouble In The World
Soul Almighty
Soul Rebel
Soul Shakedown Party
Sound The Trumpet
Stand Alone
Stiff Necked Fools
Stir It Up
Stop That Train
Sun Is Shining
Sun Is Shining (funkstar Deluxe Remix)
Survival
Talking Blues
Teenager In Love
Thank You Lord
The Heathen
Them Belly Full (but We Hungry)
There She Goes
This Train
Three Little Birds
Time Will Tell
Top Rankin’
Trench Town
Try Me
Turn Your Lights Down Low
Waiting In Vain
Wake Up And Live
Want More
War
We And Dem
Who The Cap Fit
Why Should I
Work
Zimbabwe
Zion Train
بهترین آهنگ باب مارلی
بهترین آهنگ های باب مارلی
از بین آهنگ‌های باب مارلی ما 15 آهنگ برتر و محبوب او را در این بخش برای شما فهرست کرده‌ایم:جوان ایرانی (irjavan.com)
Is This Love
Three Little Birds
Could You Be Loved
One Love
Satisfy My Soul
No Woman, No Cry
Waiting In Vain
Bad Boys
Redemption Song
Buffalo Soldier
War _ No More Trouble
Jamming
Positive Vibration
Is This Love
Forever Loving Ja
۰ ۰

فیلم های بیوگرافی

بهترین فیلمهای بیوگرافی را معرفی کرده‌ایم، از فیلم‌های کوچک و مستقل درباره شخصیت‌های کمتر شناخته‌شده گرفته تا فیلم‌های بزرگ و پرهزینه هالیوودی درباره زندگی شخصیت‌های مشهور.  فیلم های بیوگرافی

۱. فهرست شیندلر (Schindler’s List)

سال ساخت: ۱۹۹۲
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۹۵ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: استیون اسپیلبرگ
بازیگران اصلی: لیام نیسن، رالف فاینز، بن کینگزلی
امتیاز (IMDB): ٩
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.